- קרב מגן ישראלי -  השיטה מודרנית ומתאימה עצמה לסכנות העכשוויות. יעילותה הוכחה בזרועות הביטחון ובאוכלוסיה האזרחית שיטת ק.מ.י מקנה לכל אדם כלים להתמודדות וליציאה ממצבים אלימים באופן הבטוח ביותר. השיטה מפתחת משמעת וביטחון עצמי ותורמת לעיצוב נפשו של המתאמן בהיותה מבוססת על חינוך לערך הנעלה - הכבוד לחיי אדם עלה שיטה:

קרב מגן ישראלי - ק.מ.י : שיטת לחימה ישראלית, שמטרתה הגנהעצמית והתמודדות בקרב פנים אל פנים. השיטה פותחה מתוך קרב המגע ויוסדה ע"י אלי אביקזר בשנת 1989.לאחר פטירת המייסד בשנת 2004 נבחר אבי אביסידון לראש השיטה וליו"ר עמותת ק.מ.י.שיטת ק.מ.י. מבוססת על התנועות הטבעיות של גוף האדם ומצטיינת בפשטותה, במהירותה וביעילותה.

משמעות השם קרב מגן ישראלי:

"קרב מגן" - מטרת התרגילים והקרב להגן על החיים."ישראלי" - המקצוע פותח בישראל ולאלי אביקזר היה חשוב, שהשיטה שפיתח,תישא את שם מדינת ישראל בפי כל מתאמן, או מתעניין.השם "קרב מגן ישראלי" מסמל אפוא את השיטה.האידיאולוגיה של ק.מ.י מאופיינת בכללים:א. "לא להיפגע".

ב. "פעל לפי יכולתך, אך פעל נכון".

ג. "השתמש בידע לפי הצורך".

ד. "הדרך הפשוטה", שהיא "הדרך הקצרה ביותר והמהירה ביותר".

שיטת ק.מ.י. מאושרת ע"י מכון וינגייט.מורים לחינוך גופני משתלמים במכללת וינגייט בקורסים להגנה עצמית מטעם ק.מ.י.השיטה הומלצה לנעמ"ת ע"י משטרת ישראל להעברת סדנאות להגנה עצמית לנערות ולנשים. שיטת ק.מ.י. משמשת בזרועות הביטחון השונות ומבוקשת ברחבי העולם. שיטת ק.מ.י. זכתה להכרה בין לאומית.המקצוע קרב מגן ישראלי - ק.מ.י., מתמקד בשני תחומים:

א. הגנה עצמית.

ב. קרב פנים אל פנים.

א. ההגנה העצמית כוללת: הדרכה בזיהוי מוקדי אלימות והתרחקות מהם. חינוך לריסון עצמי. תרגילים להגנה עצמית ולהימום התוקף. ההגנה העצמית נועדה לפתח אצל כל אדם: בנות ובנים, נשים וגברים, קשישים ומוגבלים, יכולת להגן על חייהם במקרה של תקיפה.

ב. הקרב מתפתח במידה ותרגיל ההגנה העצמית לא הושלם, והתוקף שלא נוטרל ממשיך בתקיפה.

התרגילים הנלמדים בשיטת ק.מ.י.:הגנות נגד מכות שונות.הגנות נגד בעיטות שונות.מכות ובעיטות להימום התוקף.שחרורים מתפיסות - תפיסות ידיים, תפיסות שיער, תפיסות חולצה.שחרורים מחביקות שונות.שחרורים מחניקות שונות.שחרורים מתפיסות, חביקות וחניקות בשכיבה על הקרקע.התמודדות והגנות מול תוקף חמוש בנשק קר או חם - מקל, סכין, אקדח.נלמדים תרגילים נוספים ועריכת קרבות מול תוקף אחד או יותר.מתקיימות סדנאות להגנה עצמית לנשים.התרגילים פותחו על עקרון הפשטות: תנועה טבעית, פשוטה, הינה תנועה מהירה. תנועה מהירה מפיקה עוצמה. השמוש בתנועה בסיסית ולא מסורבלת מהווה מינימום תנועת הגנה נגד מקסימום תנועת התקפה ומאפשרת לכל אדם יכולת הגנה עצמית והימום התוקף.

מכאן המשפט שטבע אלי אביקזר: "מינימום הגנה נגד מקסימום התקפה".

בשונה מאומנויות לחימה שמקורן בפילוסופיות של התעמקות פנימית דתית והגעה לשלמות רוחנית ופיזית המתבטאת בביצוע תרגילים מושלמים בהם ניתן להשתמש גם להגנה עצמית - מושתתת הפילוסופיה של ק.מ.י., מראש, על עקרון ההגנה העצמית - חלש מול חזק, נמוך מול גבוה, מוגבל מול בעל יכולת.

מושלמות התרגילים בק.מ.י. הינה שאיפה, אך אינה המטרה. המטרה - שמירת החיים.

בשונה משיטות הלחימה המסורתיות, המקיימות תרגילים מסורתיים בני מאות ואלפי שנים, ק.מ.י. הינו מקצוע "צעיר" המתאים עצמו למצב המשתנה ברחוב ולסכנות המידיות, המודרניות, העכשיויות. ק.מ.י. מחדש, משפר, מוסיף או גורע תרגילים ומוצא פתרונות להתנהגויות המשתנות ברחוב ובשטח. התרגיל קצר ויעיל ובהבחנת "שימוש בידע לפי הצורך" ותוך שליטה עצמית - יש לעשות הכל כדי לשמור על החיים.

הידע של המתאמן מסומן בחגורה צבעונית. להלן סדר החגורות:

לבן, צהוב, כתום, ירוק, כחול, חום, שחור: דאן 1 עד דאן 5, קטעים אדום-לבן: דאן 6 עד דאן 7, אדום: מדאן 8 עד דאן 10.

ל-ק.מ.י. מועדונים ברחבי הארץ ובעולם וחניכים מגיל 5 ומעלה, בנות ובנים, נשים וגברים ביניהם אנשים מוגבלים בתנועותיהם, המוצאים את מקומם בשיטת ק.מ.י., עקב פשטות התנועות והתאמת התרגילים למגבלותיהם. רובם מדווחים על שיפור התנועה והקואורדינציה.

מתאמני ק.מ.י מציינים, כי האימונים מהווים מרכיב חשוב בעיצוב נפשם, הידע הנצבר פוקח עיניהם ומרחיק אותם ממוקדי אלימות. מגביר את ביטחונם האישי, את ביטחונם העצמי ואת אומץ ליבם. מחנך אותם לקור רוח, למשמעת עצמית ומקנה שליטה וריסון עצמי לכל החיים.

השיטה מוכרת ע"י מכון וינגייט, משמשת בזרועות הביטחון השונות, מוכרת ומבוקשת ברחבי העולם.

 

מתוך האתר של עמותת קמ"י.

מהי שיטת קמ"י​

האקדמיה לקרב מגע ישראלי